بیمه آسانسور چیست و چه مزایایی دارد

آسانسور امروزه یکی از عناصر ثابت در طراحی تاسیسات ساختمان های مسکونی و تجاری می باشد. روزانه افراد زیادی در مکان های متفاوت از آسانسورها استفاده می کنند. از این رو تعمیر و نگهداری از آسانسور ها به طور دوره ای توسط مالکین انجام می شود. اما در برخی مواقع احتمال بروز حوادث ناشی از خرابی و نگهداری نادرست از آسانسور ها وجود دارد. استفاده از بیمه آسانسور غرامت های ناشی از این حوادث را تا حدودی جبران          می نماید. در ادامه قصد داریم هر آنچه درباره ی بیمه آسانسور باید بدانید، را برای شما شرح دهیم.

بیمه آسانسور چیست؟

امروزه آسانسور یکی از اجزای مهم و اصلی در ساختمان های مرتفع شده است. از همین رو با توجه به استفاده از آن در ساختمان های مسکونی و تجاری، باید تمامی استانداردهای کلی در استفاده از این وسیله رعایت گردد.     با وجود رعایت نمودن تمامی موارد ایمنی و استانداردها، باز هم شاهد حوادث ناگواری در استفاده از این وسیله خواهیم بود. که این حوادث همراه با خسارات مالی و جانی می باشد.

یکی از بهترین و مطمئن ترین روش مقابله و مدیریت این حوادث غیرقابل پیش بینی، بیمه نمودن آسانسور     می باشد. استفاده از بیمه نامه مسئولیت نگهداری آسانسور می تواند پس از وقوع حادثه، همه هزینه و خسارت جانی و مالی را تا حدودی جبران نماید.

 

شرایط پرداخت حق بیمه: بیمه نامه آسانسور منزل به این صورت است که، فرد مسئول می تواند به سه صورت حق بیمه آن را پرداخت نماید.

 1. فرد مسئول می تواند مستقیما تمام حق بیمه را از طریق بانک پرداخت کند. سپس فیش بانکی را به بیمه تحویل دهد.
 2. فرد بیمه گذار می تواند حق بیمه آسانسور را به صورت چکی پرداخت نماید. برای اینکار باید چک را در وجه شرکت بیمه ایران، صادر نماید. که شرکت بیمه ایران به ازای هر چک یک رسید به بیمه گذار تقدیم می نماید.
 3. یکی دیگر از روش های معمول پرداخت حق بیمه به صورت اقساطی می باشد. در این شرایط پرداخت، 30 تا 40 % از حق بیمه به صورت نقدی پرداخت می شود. مابقی حق بیمه نیز به طور مساوی در 2 یا 3 قسط پرداخت می گردد. که به ازای هر قسط یک چک در وجه شرکت بیمه صادر می گردد.

حوادث تحت پوشش بیمه آسانسور: بیمه نامه آسانسور حوادثی را تحت پوشش خود قرار داده و در صورت وقوع حادثه، غرامت پرداخت می نماید. این حوادث شامل فوت، نقص عضو، نیاز های پزشکی افراد و پوشش هزینه های مالی در رابطه با آسانسورهای باربر می گردد.

نحوه محاسبه پرداخت غرامت بیمه آسانسور

در صورت بروز حوادثی که منجر به فوت فرد نشود. میزان پرداخت غرامت با در نظر گرفتن موارد زیر، مشخص می گردد.

 • ارائه اصل شناسنامه و کارت ملی فرد خسارت دیده
 • ارائه کپی شناسنامه و کارت ملی
 • ارائه صورت حساب بیمارستان
 • ارائه قبوض هزینه های پرداختی
 • دریافت خلاصه پرونده فرد بیمار از بیمارستان
 • ارائه مدارکی که تایید کننده سمت فرد در مکان مذکور می باشد.
 • ارائه گواهی پزشک معالج که توسط پزشک تکمیل شده است.

در صورت بروز حوادثی که منجر به فوت فرد شود. غرامت پرداختی با توجه به مدارک زیر، پرداخت می گردد.

 • کپی برابر اصل شناسنامه باطل شده فرد متوفی
 • ارائه کپی برابر اصل گواهی فوت به شرکت بیمه
 • کپی برابر اصل بازپرس و امور اجتماعی
 • مدارکی که تایید کننده سمت فرد مذکور در مکان باشد.
 • ارائه کپی برابر اصل از گواهی و گزارش پزشک قانونی
 • ارائه کپی برابر اصل گواهی حصر وراثت

بیمه نامه مسئولیت مدنی آسانسور

بیمه نامه مسئولیت مدنی آسانسور، بیمه نامه ای است که، میزان غرامت افراد فوت شده و یا نقص عضو شده را در  زمان وقوع حوادث، جبران می نماید. از آنجایی که این بیمه آسانسور، میزان خسارت های وارد شده به افراد و اموال را تا حدودی جبران می نماید. از همین رو استفاده از بیمه نامه برای آسانسور امروزه از واجبات استفاده از آسانسور شناخته می شود. زیرا پرداخت خسارات مالی، حق بیمه افراد نقص عضو و هزینه های بیمارستان را به عهده می گیرد.

پوشش های مد نظر بیمه گذار با توجه به کاربری ( نفر بر یا باری)، مشخصات و ظرفیت آسانسور مورد تایید بیمه قرار می گیرد. و میزان تعهدات بیمه گر در قرارداد با توجه به آن تعیین می گردد. به طور مثال برای بیمه کردن آسانسور های نفربر، بیمه گذار می تواند با توجه به قوانین بیمه پوشش های مندرج در قرارداد را انتخاب نماید. اما در رابطه با آسانسور های باری، بیمه گذار می تواند علاوه بر بیمه جانی، جبران خسارات مالی را نیز درخواست دهد.

شرایط فسخ بیمه آسانسور

معمولا اگر قرار به فسخ بیمه نامه از طرف بیمه گر و یا بیمه گذار قبل از انقضای تاریخ قرارداد باشد. با یک اخطار کتبی 20 روز قبل از فسخ، با ذکر دلیل فسخ به بیمه گر و یا بیمه گذار اعلام می شود. از جمله دلایل فسخ بیمه آسانسور به شرح زیر می باشد.

 1. در صورت کتمان کردن حوادث آسانسور و یا اظهار به حوادث غیر واقعی توسط بیمه گذار
 2. یکی از دلایل درخواست فسخ بیمه نامه، عدم پرداخت حق بیمه در موعد مقرر و یا پرداخت هزینه ای بیش از حق بیمه در موعد چک ها می باشد.
 3. در صورتی که بعد از حوادث بیمه گر مسئولیت جبران حوادث را به عهده نگیرد.

تبصره: در صورتی که بیمه نامه از طرف بیمه گر فسخ گردد. باید حق بیمه باقی مانده به صورت روزشمار محاسبه گردد و به بیمه گذار تحویل داده شود. اما اگر بیمه گذار قرارداد را فسخ نماید. باقی مانده حق بیمه با تعرفه کوتاه مدت محاسبه می شود.

بیمه آسانسور اجباری یا اختیاری؟!

خرید بیمه آسانسور به عهده مالکین ساختمان می باشد. در مجتمع های بزرگ نیز، پیگیری و پرداخت حق   بیمه نامه آسانسور به عهده مدیر مجتمع می باشد. اما در نهایت بیمه کردن آسانسور کاملا اختیاری می باشد. اما در بیشتر مواقع مالکان و یا مدیران ساختمان با پیش بینی احتمال وقوع حوادث، برای بیمه کردن آسانسور اقدام می نمایند.

بیمه ایران یکی از مطمئن ترین شرکت های بیمه می باشد. از همین رو اگر قصد بیمه کردن آسانسور ساختمان خود را دارید. می توانید با مراجعه به بیمه ایران نمایندگی بوریائی، از تمامی شرایط و نحوه بیمه کردن آسانسور اطلاع پیدا کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو + بیست =